Karadeniz Kartlı Kilit

Karadeniz Kartlı Kilit Kullanımı Karadeniz Bölgesi, doğal güzellikleri ve tarihi önemi sayesinde çok sık turist akınını ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen misafirleri ağırlar. Turistler ve dört bir yandan gelen misafirler genellikle otelleri tercih etmekle birlikte, son teknolojik gelişmelerin olduğu otelleri daha fazla tercih ederler. Son teknoloji sistemlerden biri olan ve nezih otellerde sıkça karşımıza çıkan sistemlerden biri karadeniz kartlı kilit sistemidir. Akıllı kart özelliği olan bir kart ile çalışan bu sistem yazılımı yüklenmiş bir bilgisayar ile yönetilir. Motor mekanizması, açma kolu ve kart okuyucusu gibi bileşimden oluşan bu sistemin enerji kaynağı pildir. Kilitler kapıya takılır ve ardından resepsiyon bilgisayarına kilit yönetim için yazılım kurulur. Oteldeki mevcut tüm odalar bu yazılımda numaralandırılır. Yine resepsiyon bilgisayarına kart kodlayıcı takılarak sistemin oluşması sağlanır.

Otele müşteri konaklamak için geldiğinde, resepsiyondaki görevli iki saniye gibi zamanda kart kodlama cihazındaki yazılım ile müşteriye bir oda kartı verir. Müşteri, elindeki kart ile otelde konaklayacağı süre zarfında odanın kapısını açarak odaya giriş yapabilir. Kart müşteriye verildiği andan itibaren odanın içindeki elektrik, su gibi enerjiler aktif hale gelir. Müşteri yine elindeki kart ile otelde bulunan uygulamaları kullanabilir. Müşterinin otelde konaklama günü sona erdiğinde elindeki kartta pasif bir hale gelir. Misafir kartı kullanmak için otelde kalacağı gün sayısını uzatmak zorundadır.

Kartlı kilitin kullanımı oldukça kolaydır ve pratiklik sağlar. Sunduğu avantajlar ve kolaylık sebebi ile özellikle otellerde kullanılan bu sistem, birçok tesiste de tercih edilmektedir. Müşteri otelden ayrıldıktan sonra eski kart başka odalar için tanımlanabilir veya bir başka müşterinin kullanımı için kenarda durdurulabilir. Yüzlerce anahtarın yapacağı işlevi sadece bir kart kolaylıkla yapabilir.

Karadeniz Kartlı Kilit Sisteminin Genel Özellikleri ve Sağladığı Avantajlar

Montajı ve kullanımı kolay olan karadeniz kartlı kilit sistemi tüm ahşap kapılara takılabilir. Montaj işlemi için hiçbir data veya kabloya gerek olmadığı gibi 4 tane kalem pil ile 15 ay bu sistem kullanılabilir. Monte edilmesi standart kapı kollarının montesi kadar kolaydır. Müşteri otele giriş yaptığı andan beri bekletilmeden kartı 2 saniye gibi kısa bir sürede eline verilir. Enerji tasarrufunu sağlayan kart gereksiz yere enerji tüketimini engeller. Çalınan, götürülen veya kaybolan kartlar sistem üzerinde kolayca pasif hale getirilebilir. Otelde çalışan personeller belirli kapıları rutin işler için onlara sağlanan kartlar ile yapabilirler. Odada yaşanabilecek acil durumlarda zaman kaybı yaşanmadan müdehale etmek mümkündür. Tüm kartların raporları incelenebilir. Bu raporlar, bir oda için kaç kart yapıldığı, odaya kimlerin girip çıktığı ile ilgilidir. Geçmişe dönük 1 aylık raporlar incelenebilir. Pil zayıflama gibi durumlarda sesli uyarı duyulur ve piller hemen temin edilir. Pillerin bitmesi gibi durumlarda kapı kilitleri anahtar görevi görebilir. Oteldeki odaların güvenliği her türlü koşullarda sağlanır ve herhangi bir kayıp yaşanmadığından otel güvenli hale gelir. Pil bitse bile hafızadaki verilere herhangi bir zarar gelme durumu görülmemek ile birlikte tüm datalar güvenli bir halde saklanır. Orta vadeli tasarruf sağlayan kartlı kilit, müşterilere ve otel yöneticilerine kolaylık da sağlar. Müşterilerinse karşılaşmak istedikleri konforu verir. Karanlık ortamlarda, kötü hava koşullarında anahtar aramaktan kurtaran bu sistem bir lüksten çok bir ihtiyaçtır. Otelin prestijini yükselten bu sistem, güvenlik konusunda oluşabilecek tehlikeleri de ortadan kaldırır. Otelde çalışan personeller temizlik gibi günlük rutinlerde müşterileri uyandırmadan odada olup olmadıklarını görür. Yaşanabilecek herhangi bir eşya kaybında odaya kimlerin girdiğini görmek mümkündür.