Kıbrıs Kartlı Kilit Sistemi Kıbrıs Kartlı Kilit Sistemi Nasıl Çalışır?

Kıbrıs’ta özellikle otellerde kullanılan bu sistem, oldukça pratiktir. Son zamanlarda evde de kullanılmaya başlanan bu kıbrıs kartlı kilit sisteminde 4 tane kalem pil kapıya takılır. Resepsiyon tarafına kartlı kilitin çalışması için yazılım kurulur. Kurulan yazılım; oda numaralarını ve kullanıcıları da kapsar. Sadece bir defa olacak şekilde yazılımın içindeki tüm tanımlar el terminali yardımı ile sisteme girilir ve bu sayede numaralar atanır. Sistem kullanım için hazır hale gelmiş olur. Mevcut resepsiyon bilgisayarına bir tane kart kodlama mekanizması takılır. Otele gelen müşterilere sisteme ait kartlardan bir tanesi verilir. Kart verilmeden önce sisteme odada kaç gün kalınacağı girilir. Müşteriye verilen kart ile müşteri istediği zaman odaya girip çıkabilir.

Sisteme tanımlanan gün sayısı bittiğinde kart odanın kapısını açmamak ile birlikte elektrikte israfı önlemek için kesilir. Müşteri ya çıkış yapacaktır ya da kartı kullanmak için otelde kalacağı süreyi uzatacaktır. Müşterinin kartı aktif olduğu an elektrikte aktif hale gelir. Her odanın anahtar için kullanılan kartı farklıdır. Misafirhaneler, öğretmen evlerinde, hazır ofislerde, otellerde ve öğrenci yurtlarında kıbrıs kartlı kilit sistemi sunduğu kolaylık ve avantajlardan dolayı tercih edilebilir. Son derece kullanımı pratik ve kolay olan kartlı kilit son derece verimlidir. Bir nevi akıllı kart olan kartlı kilit sistemi ekipmanları; el terminali, bilgisayar yazılımı, kart kodlayıcıdır. Kartlı kilit sistemi, kasalar için de kullanıma uygun bir sistemdir. Sadece kasalar için değil tesisi kapsayan birçok ürüne kartlı kilit sistemini takmak mümkündür. Bu sistem Kıbrıs’taki çoğu otellerde kullanılmakla birlikte yeni yeni yazlık evlerde de kullanılmaktadır.

Kıbrıs Kartlı Kilit Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Eski usül anahtarlara oranla daha güvenli olan bu sistem 5 dilli mekanizması sayesinde başka bir kart veya anahtar ile açılması neredeyse imkansız denecek kadar zordur. Eski kullanım olan anahtarlarda kayıp gibi bir durum yaşandığında kilit göbeği değişimi zorunlu olurken, kartlı kilitler kaybolma gibi durum oluşursa eski kart bilgisayar da kolaylıkla iptal edilir. Yeni kartıysa bilgisayar üzerinden çıkartmak oldukça basittir. Kartlı kilit müşteriye büyük bir kolaylık sağlar, müşteri cebinde metal bir ürün yerine plastik kart taşır. Sistem eski anahtarlara oran ile daha güvenlidir. Otele veya sistemin olduğu yere gelen müşteriye konfor sağlar. Sistemin log tutma özelliği sayesinde odalardan birine okutulan kart raporlanabilir.

Kartlı kilit sisteminin odadaki elektriği kontrol etmesi elektrik enerjisinde tasarruf yapılmasını sağlar ve gereksiz israfı önler. Müşterinin eğer odada eşya kaybolması gibi bir durum olursa bilgisayardaki kart raporlarından odaya kimlerin girdiğine erişilebilir. Otele gelen müşteriye veya kuruma gelen misafire, sistemdeki yazılımın pratik olması sebebi ile 2 saniye içerisinde kartlı kilit verilebilir. Müşteri elindeki kart ile otopark girişini, odanın içindeki kasayı, ortak kullanım kapıları, enerji tasarruf cihazını asansörü ve çok sayıda uygulamayı kullanabilir. Bu sistemde otel çalışanları rutin işler için bir sürü anahtar taşımaktan kurtulur.

Personele tanımlanan kart ile çalışan kişi, rutin işleri tamamlamak üzere tek bir kart ile bütün odalara giriş yapabilir. Klasik anahtar sisteminde, personel odada müşteri olup olmadığını anlamak için kapıya tıklamak zorundayken, kartlı kilit sistemi ile müşteriyi rahatsız etmeden yanan yeşil ışık ile odada olup olmadığını anlayabilir. Acil durumlarda anahtar bulmakla zaman kaybedilmez, hemen odaya giriş yapılabilir. Kartlı kilit ile resepsiyon takibi kolaylaşır. Hangi odanın kaç kez satıldığı raporun kolayca gözlenebilir. Otele prestij kattığı gibi bakım yaptırılmadan uzun yıllar kullanılabilir.