Otele giriş yapıldıktan sonra görevli tarafından oda giriş kartı verilmektedir. Verilen kart çipli ekrana okutulduktan sonra oda içerisinde elektik elektronik cihazlarının devreye girmesini sağlayan sisteme otel energy saver sistemi denilmektedir. Energy saver sistemleri sayesinde birçok alanda enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Kişinin da dışına çıkması ile oda içerisindeki elektrik akışı otomatik olarak kesilmektedir. Tesiste güvenlik sağlayan bu sistem ile aynı zamanda anlık kullanım avantajları da sağlanmaktadır.

Otel Energy Sistemi Özellikleri

Otel energy saver sistemleri hemen hemen tüm otellerde kullanılmaktadır. Turizm tesislerinin enerji kullanımını büyük oranda da tasarrufa çeviren sistem kolay kurulum ve montajı ile de tercih edilmektedir. Her odaya ayrı olarak kurulan çipli sistem ayrı ayrı kartlarla kullanıcılara sunulmaktadır. Panel misafir kartları ile de kullanılabilmektedir. Resepsiyondan alınan kart anahtar görevi görmektedir. Energy saver yuvasına okutulan kart ile anında aydınlatma mekanizması oda içerisinde devreye girerek hizmet vermeye başlar. Odayı terk ettikten yaklaşık 15 saniye sonra yani kart yuvasından kart çıkarıldıktan sonra oda içerisindeki aydınlatma dâhil tüm elektrik aksanı devre dışı kalmaktadır. Bu şekilde kullanım müşterinin kapatmayı unuttuğu devreleri de devre dışı bırakarak güvenlik ve tasarruf sağlar. Bu şekilde sistem cihazların uzun ömürlü kullanımına katkı sağlamaktadır.

Otel Energy Saver Nasıl Kullanılır

Otel enerji saver sistemleri teslim edilen kartla yalnızca kendi platformunda kullanılabilir. Karanlıkta led aydınlatma bulunan panoya kart yerleştirilerek aydınlatma işletim birimi devreye girmektedir. Sistem kullanımın büyük oranlarda enerji tasarrufu sağlaması kısa sürede sistem kurulumunda harcanan tutarı geri amorte etmektedir. Arıza yapma ihtimalinin çok düşük olduğu sistem, otel çalışanları tarafından da kolayca montaj edilebilmektedir.  Modellerine göre kendi içerisinde kategorilere yarılmaktadır. Kredi kartı ile çalışan energy saver modelleri de mevcuttur. Onların işletim sistemleri daha farklıdır ve her tesiste bulunmamaktadır. Tesis isteğine göre kapı açılmaları oda içerinde bulunan balkon, teras kapılarının açılıp kapanma sistemi de buraya bağlanabilmektedir. Klima çalışmasının devreye girmesini de sağlayan sistem isteğe göre istenilen cihazlarda bağlantı sağlanmaktadır.  Hiçbir risk faktörü barındırmayan sistem olası tehlikelerde otomatik olarak devre dışı kalmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir