Otele giriş yapıldıktan sonra görevli tarafından oda giriş kartı verilmektedir. Verilen kart çipli ekrana okutulduktan sonra oda içerisinde elektik elektronik cihazlarının devreye girmesini sağlayan sisteme otel energy saver sistemi denilmektedir. Energy saver sistemleri sayesinde birçok alanda enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Kişinin da dışına çıkması ile oda içerisindeki elektrik akışı otomatik olarak kesilmektedir. Tesiste güvenlik sağlayan bu sistem ile aynı zamanda anlık kullanım avantajları da sağlanmaktadır.

Otel Energy Sistemi Özellikleri

Otel energy saver sistemleri hemen hemen tüm otellerde kullanılmaktadır. Turizm tesislerinin enerji kullanımını büyük oranda da tasarrufa çeviren sistem kolay kurulum ve montajı ile de tercih edilmektedir. Her odaya ayrı olarak kurulan çipli sistem ayrı ayrı kartlarla kullanıcılara sunulmaktadır. Panel misafir kartları ile de kullanılabilmektedir. Resepsiyondan alınan kart anahtar görevi görmektedir. Energy saver yuvasına okutulan kart ile anında aydınlatma mekanizması oda içerisinde devreye girerek hizmet vermeye başlar. Odayı terk ettikten yaklaşık 15 saniye sonra yani kart yuvasından kart çıkarıldıktan sonra oda içerisindeki aydınlatma dâhil tüm elektrik aksanı devre dışı kalmaktadır. Bu şekilde kullanım müşterinin kapatmayı unuttuğu devreleri de devre dışı bırakarak güvenlik ve tasarruf sağlar. Bu şekilde sistem cihazların uzun ömürlü kullanımına katkı sağlamaktadır.

Otel Energy Saver Nasıl Kullanılır

Otel enerji saver sistemleri teslim edilen kartla yalnızca kendi platformunda kullanılabilir. Karanlıkta led aydınlatma bulunan panoya kart yerleştirilerek aydınlatma işletim birimi devreye girmektedir. Sistem kullanımın büyük oranlarda enerji tasarrufu sağlaması kısa sürede sistem kurulumunda harcanan tutarı geri amorte etmektedir. Arıza yapma ihtimalinin çok düşük olduğu sistem, otel çalışanları tarafından da kolayca montaj edilebilmektedir.  Modellerine göre kendi içerisinde kategorilere yarılmaktadır. Kredi kartı ile çalışan energy saver modelleri de mevcuttur. Onların işletim sistemleri daha farklıdır ve her tesiste bulunmamaktadır. Tesis isteğine göre kapı açılmaları oda içerinde bulunan balkon, teras kapılarının açılıp kapanma sistemi de buraya bağlanabilmektedir. Klima çalışmasının devreye girmesini de sağlayan sistem isteğe göre istenilen cihazlarda bağlantı sağlanmaktadır.  Hiçbir risk faktörü barındırmayan sistem olası tehlikelerde otomatik olarak devre dışı kalmaktadır.

Otel energy saver sistemleri akıllı elektrik enerji tasarrufunu sağlamaktadır. Energy saver otellerde, apartlar da, tatil köylerinde ve vip hizmet veren binalarda kullanılmaktadır. Energy saver akıllı kart ya da anahtarlık ile otomatikman çalışan elektrik devrelerini hayata geçirmektedir. Bu sayede birçok avantaj sağlayarak enerji tasarrufunda katkıda bulunur. Energy saver sistemleri montajı kolay olan voltaj regülelidir. Oluşacak herhangi bir arıza ya da durumda otomatikman devre dışına çıkan sistem kullanıcıların mağdur olmasını engelleyerek aydınlatma ve elektrik devrelerin devamlılığını sağlamaktadır.

Otel Energy Saver Sisteminin Yararları

Otel odalarının kapılarında bulunan çipli kart okuyucu sayesinde devreye giren aydınlatma ve elektrik malzemelerinin kullanımını sağlayan sisteme energy saver adı verilmektedir. Energy saver genellikle otellerde kullanılan bir sistemdir. Mekanik bir üretim ile yapılan ve çalışan kart sayesinde oda içerisinde bulunan her şey devreye girerek çalışır duruma gelmektedir. Bu sistemin sunduğu birçok yararı bulunmaktadır. Enerji tasarrufu sağlar.

Oda kullanımı dışına çıkıldığı andan itibaren otomatik olarak elektrik tüketimini kesmektedir. Bu sayede büyük oranda enerji tasarrufu sağlanır. Herhangi bir olumsuzluk durumunda kart devre dışı haline gelerek oluşacak riskleri ortadan kaldırmaktadır. Güvenlikli olduğu için başka kartlarla çalışmamaktadır. Bakım gerektirmeyen yapısı ile 5 volt gibi düşük bir enerji ile devreye girmektedir.

Energy Saver Yapısı

Otel energy saver sistemlerinin yapısı ve montajı kolaydır. Kullanılan yerler çipli sisteme uygun oteller, rezidanslar, tatil köyleri ve vip hizmet veren odalar olmaktadır. Otel odalarının içerisinde bulunan klima, kettle, televizyon, aydınlatma gibi elektrik ile çalışan araçların kart ile devreye girmesini sağlayan sisteme otel energy saver denilmektedir. Odanın sigorta paneline takılarak yapılan montajı sayesinde hiçbir risk bulundurmaz. Karanlıkla kolay kullanım sağlaması ve fark edilmesi için LED aydınlatma ile kurulmaktadır.

Mikro işlemci destekli olarak üretilen sistem harici olarak hiçbir akıllı kart tarafından açılmaz bu sayede güvenlik emniyeti sağlar. Kart okuma sistemi hiçbir problem çıkarmadan rahatlıkla uzun yıllar kullanılmaktadır. Kullanımında belli bir kart yönü ya da ayrı bir işlem gerektirmeden direk kart okuyucu özelliği sayesinde kullanılmaktadır. Otellerde yaygın olarak kullanılan sistem her türlü anahtar ve kapı modeline uygun olarak üretilmektedir.